Hyvinkään Uimaseura järjestää turvallista ja laadukasta vauva- ja perheuintitoimintaa. Tunnistat laadun SUH:n hyljelogosta ja uintipaikan seinällä näkyvästä diplomista.

 

 

Mitä vauvauinti on?

  • Vauvauinti on vauvojen ja vanhempien yhteinen, koulutetun ohjaajan valvoma monipuolinen leikkihetki lämmitetyssä vedessä.
  • Vauvauinnin aloittamisikä on minimissään 3 kuukautta. Silloin lapsen valveillaoloaika on tarpeeksi pitkä ja hän jaksaa liikkua enemmän. Yläikärajaa vauvauinnin aloittamiselle ei ole. Lapsen tulee painaa vähintään 5 kg, jotta hän pysyy lämpimänä +32 asteisessa vedessä.
  • Vauvauinnissa lapsi ei opi itsenäisesti uimaan, vaan vanhempien valvonnassa ja avustamana leikkimään vedessä ja sukeltamaan.
  • Edellytyksenä vauvauinnin turvalliselle toteutumiselle on vanhempien jatkuva ohjaus ja koulutetun vauvauinninohjaajan läsnäolo. Viime kädessä vastuu on vanhemmilla itsellään, ja heidän merkityksensä lapsen tosiasiallisina ohjaajina kasvaa lapsen varttuessa.
  • Sisarusuinnissa mukaan voidaan ottaa vauvan (3-12 kk) lisäksi yksi alle 7-vuotias sisarus. Yhtä lasta kohden on oltava aina yksi aikuinen.

Taaperouinti

  • Taaperouinti on jatkoa vauvauinnille ja sen tavoitteena on säilyttää vauvauinnissa omaksuttu rohkeus vedessä.
  • Taaperouinnissa keskitytään paljon leikinomaiseen tekemiseen ja hauskaan yhdessäoloon perheen kesken.
  • Taaperouinnin voi aloittaa ilman aiempaa uintikokemustakin.

Perheuinti

  • Perheuinti on mukava ja turvallinen perheen yhteinen uintihetki koulutetun vauva- ja perheuintiohjaajan johdolla.
  • Perheuinti on suunnattu perheille, joissa on 1-7-vuotiaita lapsia (1-2 lasta). EI vaadi aiempaa uintikokemusta.
  • Perheuinti on erinomainen tapa jatkaa yhteistä uintiharrastusta ohjatusti kunnes lapsi on valmis siirtymään uimakoulupolulle.

Vauvauinnin- ja perheuinnin tavoitteet

  • On perheen yhteinen iloinen leikkihetki.
  • Luo sosiaalista kanssakäymistä perheiden välillä.
  • Terveellinen, säännöllinen liikuntaan johtava harrastus.
  • Saa lapsen nauttimaan vedessä olosta ja tekee hänestä veden ystävän.
  • Edesauttaa (myöhempää) uimataidon oppimista.
  • Tukee erityislasten kuntoutusta ja heidän vanhempiaan.
  • Lisää vesiturvallisuutta.
  • Toiminta tapahtuu lapsen ehdoilla, jossa ohjaajan rooli vanhempien opastajana pienenee sitä mukaa kun vanhempien tiedot ja taidot lisääntyvät.

Huomioitavaa!

  • Vanhemmat vastaavat täysin itse lapsestaan / lapsistaan vauvauinnin aikana, järjestäjä ei vakuuta uimareita.

Ilmoittautumiset vauva- ja perheuinnin kevätjaksolle avautuu 10.12. klo 12:00. Ilmoittautumaan pääset suoraan alla olevista linkeistä.

Kevätjakso alkaa 10.1.2026 ja päättyy 9.5.2026. Uinteja ei ole 14.2. 21.2. 4.4.

Vaikka ryhmät täyttyisivät pian, jonoon ilmoittautuminen kannattaa aina – pyrimme järjestämään kaikille jonoon ilmoittautuneille myös paikan. Ryhmiä on myös sunnuntaina.

vauvauinti la 8.30-9.00
vauvauinti la 9.00-9.30
Sisarusuinti la 9.30-10.00
taaperouinti la 10.00-10.30
Vauvauinti su 8.30-9.00
Perheuinti su 9.00-9.30

Vauvauinti-info

  • Järjestetään ennen vauvauintijakson alkua.
  • Pakollinen uusille perheille, jotka eivät ole käyneet vauvauinti-infoa aikaisemmin / muualla.

Vauva- ja perheuintiryhmät kaudella 2025-2026 (syksy-kevät)

  • Vauva- ja perheuintikausi on jaettu kahteen jaksoon, syysjaksoon ja kevätjaksoon
  • Uinnit Sveitsin uimalassa lauantai aamuisin
  • Järjestäjä varaa oikeuden mahdollisiin ryhmämuutoksiin.

Vauva- ja perheuintikausi 2025-2026 (syksy-kevät)

  • Syysjakso alkaa 30.8.2025 ja päättyy 20.12.2025. Yhteensä 15 uintikertaa. Uinteja ei ole 18.10. (syysloma) 6.12. (itsenäisyyspäivä).
  • Kevätjakso alkaa 10.1.2026 ja päättyy 9.5.2026 Yhteensä 15 uintikertaa. Uinteja ei ole 14.2. 21.2. (Hiihtoloma) 4.4. (pääsiäinen).

Vauva- ja perheuintien hinnat 

syysjakso 2025

  • Vauvauinti 319 € / 15 kerran jakso
  • Sisarusuinti 349€ / 15 kerran jakso
  • Taaperouinti 319€ / 15 kerran jakso
  • Perheuinti  319€ yksi lapsi / 349€ kaksi lasta / 15 kerran jakso

kevätjakso 2026

  • Vauvauinti 319 € / 15 kerran jakso
  • Sisarusuinti 349€ / 15 kerran jakso
  • Taaperouinti 319€ / 15 kerran jakso
  • Perheuinti  319€ yksi lapsi / 349€ kaksi lasta / 15 kerran jakso

Yhteystiedot

  • vauvauinti.hyvinkaa@gmail.com

Vauvauinti

Vauvauinnin voi aloittaa kolmen kuukauden ikäisen ja vähintään viiden kilon painon saavuttaneen vauvan kanssa. Yläikärajaa aloittamiselle ei ole.

Lauantai aamuisin
8.30-9.00  Vauvauinti  3-18 kk ikäisille vauvoille
9.00-9.30 Vauvauinti 3-18 kk ikäisille vauvoille
Sunnuntai aamuisin
8.30-9.00 Vauvauinti  3-18 kk ikäisille vauvoille

Taaperouinti

Taaperouinti on monipuolista toimintaa sekä yhdessä leikkien että yksilöohjauksena lapsikohtaisesti.

Lauantai aamuisin
10.00-10.30  Taaperot (1.5-3 v.)
Sunnuntai aamuisin
9.00-9.30  perheuinti (1-7 v.)

Sisaruinti

Sisarusuinnissa voivat vauvan ja vanhempien lisäksi käydä perheen alle kouluikäiset lapset.

Lauantai aamuisin
9.30-10.00  Sisarusuinti (vauva n. 3-18 kk + alle kouluikäiset sisarukset)